Malta

City of Valletta Malta at Sunset captured from Silema Bay.

Zamów swoje wczasy na Malcie  nestor@nestortravel.pl

W naszej ofercie mamy praktycznie wszystkie hotele i apartamenty

Organizujemy wyjazdy indywidualne oraz grupowe  oraz kursy języka angielskiego

 

Malta to nazwa państwa i jednocześnie wyspy należącej do archipelagu położonego w samym sercu Morza Śródziemnego. Od najdawniejszych czasów o ten ważny punkt strategiczny i handlowy walczyły wszystkie liczące się potęgi morskie jak Fenicjanie, Grecy, Arabowie, Hiszpanie i Anglicy, ale najważniejszą rolę odegrali Rycerze Maltańscy Zakonu św. Jana. Wszyscy oni pozostawili po sobie nie tylko zapis w kartkach historii, ale imponującą ilość cennych i świetnie zachowanych budowli w postaci obwarowań miejskich, fortec, świątyń, pałaców i pomników. Ciekawostką jest że na tak małej powierzchni, mieści się ogromna ilość kościołów, bo aż 365. Wiarę chrześcijańską zaszczepił mieszkańcom św. Paweł, który stał się patronem wyspy. Malta, to nie tylko stare budowle i mury obronne ale także malownicze krajobrazy, niespotykane formy skalne a przede wszystkim piękny odcień wody. Można tu popływać łódką czy jachtem wzdłuż Błękitnej Laguny podziwiając lazurową barwę morza, a wspaniałe widoki sprzyjają spacerom i rowerowym wędrówkom. Oprócz popołudniowego słońca, przejrzystego morza i licznych osobliwości Malta odróżnia się jeszcze jedną niewątpliwą zaletą, jest nią otwartość i uprzejmość mieszkańców. Maltańczycy są pogodni, a wszystkich gości przyjmują serdecznie i gościnnie…

Ś W I Ą T Y N I E M E G A L I T Y C Z N E

Tarxien – jest to największy maltański neolityczny zespół świątyń zbudowanych w IV i III tysiącleciu p.n.e. Ogromne wrażenie robią grube, dokładnie i głęboko ociosane mury. Miejsce kultu zaprojektowano w ten sposób, że tworzy kształt liścia koniczyny. Można wyróżnić pomieszczenia modlitewne, kamienne idole, ołtarze, ornamentowe nisze.

Hypogeum – najbardziej tajemnicza z megalitycznych świątyń zbudowana około 2400 roku p.n.e. Jest to podziemne cmentarzysko usytuowane 12 m poniżej dzisiejszego poziomu ulic. Sanktuarium w skale tworzy labirynt pieczar, korytarzy i licznych komór, kończący się niezwykłym okrągłym pomieszczeniem z łukowatymi ścianami. Świątynia została wpisana na listę zabytków UNESCO.

Haqar Qim – system świątyń uważanych za jedne z najstarszych na świecie. Umieszczony jest na pustym płaskowyżu południowego wybrzeża. Można tu podziwiać skomplikowane motywy dekoracyjne wykute w wapnieniu, ołtarze, komory. Nad samym morzem ponad skałami widoczne są ruiny sanktuarium Mnajdra.

Ggantija – najstarsza na ziemi wolno stojąca świątynia megalityczna zbudowana ponad 3600 lat p.n.e. Każdy z kamiennych bloków ma ok. 6 m wysokości i waży kilka ton.

Wyspiarska republikę Malty, oprócz największej wyspy o takiej samej nazwie, tworzą także dwie kolejne zamieszkane wyspy Gozo i Comino oraz kilka skalistych wysepek, które w swoisty sposób są dopełnieniem tego wyspiarskiego państwa.

Malta, leżąca między Europą i Afryką, geograficznie prawie w samym sercu Morza Śródziemnego, nie bez powodu została już przez Homera nazwana pępkiem morza.

Z powodu swojego strategicznego położenia i dzięki wyjątkowemu, głębokiemu portowi stolicy Valletty, Malta od niepamiętnych czasów przyciągała władców różnych krajów, którzy poprzez jej zajęcie pragnęli zdobyć władanie nad Morzem Śródziemnym

Malta leży tylko około 90 km na południe od Sycylii i 290 km na północ od wybrzeży Afryki. Całkowity obszar wyspiarskiej republiki wynosi 316 km2. Z tego wyspa Malta 243 km2, Gozo 67 km2 i Comino 2,7 km2. Malta ma długość ok. 27 km, a najszersze miejsce na wyspie liczy 14,5 km.

Na Malcie nie ma rzek ani gór. Dla krajobrazu wyspy typowe są pola leżące u podnóży wzniesień, oddzielone kamiennymi murkami. Skaliste wybrzeże Malty jest urozmaicone przez liczne porty, zatoki i piaszczyste plaże.

Wyspy maltańskie są bardzo ubogie jeżeli chodzi o dzikie zwierzęta. Nie żyją tu także żadne zwierzęta jadowite. Największymi ssakami na Malcie są królik i jeż. Sporo występuje tu jaszczurek, gekonów, które chodzą po ścianach domów. Wiosną można tu ujrzeć ptaki przelotne. Jednak tylko około tuzina rodzajów ptaków żyje na stałe na wyspach Malta i Gozo. Rzeczywistym rajem dla ptaków przelotnych jest maleńka, niezamieszkała wyspa Filfla. Kozy, owce i krowy widać na łąkach bardzo rzadko.

Świat roślinny nie jest zbyt urozmaicony. Wyspę w większości porósł macchie, w którym kwitnie tymian, rozmaryn, mastika i różne zioła. Wiosną wyspa pokrywa się kolorowymi kwiatami różnych rodzajów roślin polnych. Nazwy miejscowości jak np.: Zebbug lub Zjetun zdradzają, że na wyspie kiedyś były także bujne gaje oliwne. Te musiały jednak ustąpić miejsca rozległym plantacjom bawełny, które zakładano tu w przeszłości. Nowe gaje oliwne były wysadzane tylko w bardzo ograniczonym stopniu. Pojawiają się tu sosny, pomarańcze, cytryny, grapefruity, mandarynki, figi. Zbierany jest też chleb świętojański.

LUDNOŚĆ

Archipelag ma 380.000 tys. ludności, z których zaledwie 35.000 tys. nie zamieszkuje na Malcie. Stolica skupia około 19.000 tys. mieszkańców. Biorąc pod uwagę powierzchnię tego państwa, wyspy Maltańskie można zaliczyć do najgęściej zaludnionych państw w Europie. Przeważająca religią na Malcie jest wyznanie Rzymsko – Katolickie, co można zauważyć na każdym kroku podziwiając wspaniałe katedry i kościoły – powód do dumy każdego miasta i wioski.

Maltańczycy posiadają rysy śródziemnomorskie i widać u nich wpływy północno afrykańskie. Są przyjaźni i gościnni, bardzo lubią turystów. Przyjmują ich jako naturalną część składową życia kraju. Rytm swego życia dostosowują do rytmu sezonów turystycznych. Turystyka jest podstawowym źródłem dochodu Malty. Maltańczycy mają duży szacunek do tradycji. Przejawia się to na przykład

u maltańskich rybaków, którzy do dnia dzisiejszego czczą jedną z pierwotnych tradycji fenickich. Każdą z wielokolorowych łódek rybackich zwanych Luzzu, które okalają porty całego kraju, ozdabiają i przede wszystkim chronią przed niebezpieczeństwem oczy boga Ozyrysa ghajn.

KLIMAT

Na Malcie przez cały rok panuje łagodny klimat z niewielkimi opadami, które mają miejsce zazwyczaj między październikiem a lutym. Lata są gorące. W lipcu i sierpniu temperatury przekraczają 30ºC.

PLAŻE

PARADISE BAY (Malta) – niedaleko miejscowości CIRKEWWA. Plaża jest piaszczysta, ale nieduża i nim dotrzemy do niej schodami w dół z klifowego tarasu możemy w pełni ocenić jej urok.

MELLIEHA BAY (Malta) – jest najdłuższą piaszczystą plażą na wyspie i rozciąga się na przestrzeni 1,5 km. Cechą, która zapewnia jej popularność wśród rodzin z dziećmi jest brak dużych spadków głębokości i rozległość miejsc dogodnych do kąpieli

GOLDEN BAY (Malta) – jak sama nazwa wskazuje jest to plaża znajdująca się w Złotej Zatoce na północno-zachodnim wybrzeżu. Najpiękniejsza piaszczysta plaża na wyspie. Jest bardzo popularna wśród turystów i młodzieży.

GHAJN TUFFIEHA BAY (Malta) – również na wybrzeżu północno-zachodnim. Jest nieco mniejsza niż Golden Bay, ale ciekawsza krajobrazowo. Dostępna po przejściu schodami z położonego wyżej parkingu.

GNEINA BAY (Malta) – dostęp do piaszczystej części tej plaży jest łatwy i dlatego jest preferowana przez rodziny z dziećmi. Nie ma przeszkód aby spacerować wzdłuż utwardzonego brzegu i podziwiać zmieniające się widoki.

QAWRA / BUGIBBA COAST (Malta) – wybrzeże począwszy od miejscowości Qawra i Bugibba do zatoki St. Paul’s Bay jest skaliste, ale posiada łatwy dostęp do miejsc odpowiednich na pływanie i plażowanie. Istnieje kategoria turystów, którzy bardziej cenią sobie te miejsca ze względu na idealnie czystą wodę i bardziej higieniczne warunki zażywania kąpieli słonecznych na skalnych półkach. Dodatkowym atutem będą tu liczne „lido” i plaże klubowe, należące do hoteli, gdzie za odpłatnością można korzystać z pełnej gamy usług i sportów wodnych.

RAMLA BAY (Gozo) – plaża usytuowana w północno-wschodniej części wyspy. Wyróżnia się wyjątkowym, czerwonawym odcieniem piasku. Ponadto jest największa na wyspie Gozo i niepowtarzalna widokowo

SAN BLAS BAY (Gozo) – w sąsiedztwie Ramla Bay. Zatoczka jest niewielka i mało uczęszczana. Dostępna wąwozem, który prowadzi z miejscowości Nadur.